Muzeum monet i medali Jana Pawła II

W dniu 5 kwietnia, kilka dni po 12 rocznicy śmierci naszego Patrona, odwiedziliśmy Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Okazuje się, że w naszym mieście słynącym z tradycji pielgrzymkowych do sanktuarium narodowego na Jasną Górę, istnieje jedyne na świecie muzeum, które posiada tak wielką kolekcję monet i medali z wizerunkiem naszego rodaka Jana Pawła II. Ten obiekt powstał jako podziękowanie za dar zdrowia jego założyciela Pana Krzysztofa Witkowskiego i hołdem złożonym najwybitniejszemu Polakowi – Janowi Pawłowi II.

Jak usłyszeliśmy w  muzeum, pamięć o wielu sławnych osobach zaciera się z czasem, jednak postać Papieża, jego miłość do ludzi i dokonania pozostały w naszych sercach ponadczasowe.

W muzeum w bardzo ciekawy sposób zaprezentowano monety i medale o różnej wielkości, wadze i wykonane z różnych kruszców, np. złota, srebra, brązu, miedzi, akrylu. Największe z nich mają średnicę 140 mm (14 cm), najmniejsze ważą pół grama. Oprócz tych eksponatów w Muzeum znajdują się różnego rodzaju pamiątki po Janie Pawle II: repliki szat liturgicznych, pierścienie, piuska papieska, znaczki pocztowe, zdjęcia i obrazy. Naszą uwagę przykuły porcelana watykańska, różańce, ogromne Mszały, figury Maryjne.

Ogromne wrażenie zrobiły na nas efektowne sposoby prezentowania informacji o Janie Pawle II i pamiątek z wykorzystaniem nowoczesnych technik audiowizualnych. Dzięki tak atrakcyjnej prezentacji poczuliśmy się bardzo blisko Jana Pawła II.