Wspomnienie Zmarłych

Listopad to miesiąc, który otwiera jedno z najbardziej nostalgicznych świąt w roku – Święto Zmarłych. W tym dniu nasze cmentarze rozświetlają się tysiącami świateł. Ich ciche i puste aleje napełniają się gwarem tych, którzy modlitwą otaczają swoich bliskich zmarłych. Żyją oni wciąż w naszych sercach, we wspomnieniach. Za ich ziemski trud, miłość, jaką nas otaczali, możemy ofiarować im tylko jedno – wdzięczność i pamięć.

Dowodem tej pamięci i wdzięczności był dzisiejszy apel przygotowany przez uczniów klasy VI i VIII. Wielu z nas, słuchając nastrojowych wierszy, było myślami ze swoimi bliskimi, których ziemski czas dobiegł końca. Nie mogliśmy w tym czasie nie wspomnieć o naszej koleżance Natalii, która odeszła w zeszłym roku. Przez tych kilka minut zadumaliśmy się nad sensem naszego życia i jego ulotnością, bo jak pisał znany ksiądz-poeta :

„Nie bądź pewny, że czas masz, bo pewność niepewna…”.

Przynajmniej dziś i jeszcze przez kilka pierwszych listopadowych dni będziemy o tym szczególnie pamiętać.

Po zakończonym apelu przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zapalili znicz przed tablicą upamiętniającą naszego patrona – św. Jana Pawła II, a harcerze odwiedzili miejsca pochówków poległych podczas II wojny światowej, aby zapalić światełko pamięci.