Wycieczka do Wrocławia

17 maja uczniowie naszej szkoły udali się na podbój stolicy Dolnego Śląska. Już o 6 rani w radosnych nastrojach wyruszyli w podróż do Wrocławia. Pierwszym punktem wycieczki był Ogród Zoologiczny wraz z Afrykarium – unikatowym na skalę światową kompleksem przedstawiającym różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. 

Kolejną atrakcją był rejs statkiem po Odrze. Buła to świetna okazja, aby spojrzeć na Wrocław z innej perspektywy. Piękne widoki i świeże powietrze pomogły wszystkim zregenerować nadszarpnięte długim spacerem siły. Po dopłynięciu do  Przystani Kardynalskiej rozpoczęliśmy zwiedzanie „miasta stu mostów” od Mostu Zakochanych – jednym z najbardziej romantycznych miejsc Ostrowa Tumskiego. Mierzy on ponad 52 metry, a jego szerokość to przeszło 6 metrów. Zbudowany w 1889 roku nad północną odnogą Odry pomiędzy Ostrowem Tumskim a Piaskiem (Wyspą Piasek), każdego dnia przyciąga setki turystów, którzy – niczym w Paryżu czy Weronie wieszają na nim kłódki na znak swojej miłości. Każdego wieczoru latarnik zapala na Moście Tumskim aż 91 latarni gazowych. Dzięki temu most wygląda niczym żywcem wyjęty z przepięknej baśni. 

Kolejnym punktem wyprawy była monumentalna Katedra św. Jana Chrzciciela, która podczas walk o Wrocław w czasie II Wojny Światowej, tak, jak i inne budowle na wyspie, zostały mocno zniszczone. W samej katedrze np. uległo zawaleniu sklepienie dachu. Dziś o dawnych zniszczeniach przypominają tylko archiwalne zdjęcia zamieszczone na ścianach budynków. Zobaczyliśmy także Ogród Botaniczny i Bastion Ceglarski. Aby nabrać sił udaliśmy się na najlepsze lody we Wrocławiu. 

Następną atrakcją była Panorama Racławicka – jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Pomysłodawcą Panoramy był znany lwowski malarz Jan Styka (1858-1925), który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka (1856-1942). Pomagali im: Ludwik Boller, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski i Michał Sozański.

Ostatnim etapem wycieczki była wizyta na Rynku, który  należy do największych dawnych placów targowych w Polsce. Po zapoznaniu się z historią tego miejsca pożegnaliśmy przewodników i udaliśmy się na posiłek do restauracji Mc’ Donalds. Później tylko zakup pamiątek i  podróż powrotna, podczas której niektórzy snuli plany kolejnej wizyty do Wrocławia.